Aktiivne liikumine looduses sügisel ja kihiline riietumine
On üle-euroopaline spordinädal, on kuldne sügis ja veel mõnus päevatemperatuur. Põtradel on pulmad, rändlinnud valmistuvad ära lendama ja loodus valmistab ennast ette talveks. Järjest rohkem kogub populaarsust looduses liikumine, ühiselt aja veetmine olgu see siis sünnipäev, koosolek või väljasõit perega. Sügisilmad ja praksuv lõkketuli ongi see ehe elamus, mida lisaks tervislikule liikumisele ja metsaandidele looduses nautida. Siinkohal rõhutame, et lõket võib riigimetsas teha ainult selleks ettenähtud kohtades. Vaata lõkkeplatse ja telkimisalasid siit - Kuhu minna? | Loodusega koos | RMK . Kui aga märkad looduses maapinnale tehtud ja kividest ääristamata lõkkekohta, siis tea, et sinna lõket teha ei ole tegelikult lubatud ning see on isetekkeline. Olgem teadlikud ning hoiame loodust. Kordame üle ka looduses liikumise hea tava - juhend looduses liikujale | loodusturismiyhing.
Viimane hetk on veel nautida veematkasid - kanuuga jõele või soosse jõhvikale, valgusparvega Rummu karjääri või Emajõele Tartu linna tulesid imetema, meresüstaga väikesaartele jne.
Kohe algab nn pimehooaeg, st pealambid ja laternad on meile looduses liikumiseks asendamatud. Õhtused liikumised päris metsas või kuskil loodusrajal ning vaikuse kuulatamine lisab põnevust ja seiklust töönädalasse. Matkamaailm ja MatkaSport aitavad kinstlasti sul head valikut teha.
Õige riietumine looduses liikumiseks on nn kihiline riietumine
Kihiline riietumine lähtub põhimõttest, et ükskõik mida sa teed, riided peavad aitama sul seda teha mugavalt ning andma sulle võimaluse ilmastikule paindlikult reageerida. Kihiline riietumine on palju läbi katsetatud ja toimiv strateegia võimaldab sul reguleerida enese mugavustunnet – lihtsalt kombineeri erinevaid kihte omavahel, sõltuvalt sellest kuidas ilmaolud muutuvad või sinu aktiivsus õues muutub.
Kihiline riietumine – kuidas?
Selle kunsti valdamiseks on vaja teada igale kihile iseloomulikke funktsioone:
-
Kiht: Aluskiht ehk soe pesu: juhib kehaniiskust sinu nahalt eemale.
-
Kiht: Soojustuskiht: säilitab kehatemperatuuri, et kaitsta sind külma eest.
-
Kiht: Kaitsekiht: kaitseb sind vihma ja tuule eest.
Isegi kui sa ei kanna kõiki kolme kihti korraga, on mõistlik need kõik pikemaks ajaks õue minnes kaasa võtta – sul on alati võimalus kihte vähemaks võtta, kui palav hakkab või juurde lisada kui peaks külm hakkama.
Külma, vihmase ja palava ilma kihiline riietumine
Meilt on tihti küsitud, kuidas riietuda kihiliselt konkreetse ilmaga. Kõik ettepanekud, mis põhinevad ainult ilmastikul, jätavad aga tähelepanuta olulised kaalutlused, nagu aktiivsuse tase ja isiklik ainevahetus ning külmataluvus. Allpool toodud näited on toodud hüpoteetilise inimese kohta, kellel on keskmine külmataluvus, ei higista ega külmeta liigselt ning kes läheb keskmise raskusega päevamatkale.
Külma ilma kihiline riietumine
Miinuskraadidega matkamisel tuleb aluskihiks panna keskmise paksusega meriinovillane soe pesu. Meriinovill aitab väga hästi sooja hoida ja reguleerida. Kui inimene on külmakartlikum, siis tuleks selga panna kogu komplekt. Kui sa aga ei ole väga külmakartlik, siis piisab ka ainult sooja pesu ülemisest osast. Soojustuskihiks sobib hästi sünteetilise või sulevoodriga kergem jope (mitte väga paks talvejope). Kattekihiks veekindel ja hingav koorikjope ning püksid. Miinuskraadidega tavaliselt vihma ei saja, seega võib kõndimise ajal tunduda koorikkiht üleliigne, aga külma tuule eest vajab keha siiski kaitset. Samuti on koorikkiht hea lõunapausil ühe koha peal istumiseks. Kindlasti on oluline kanda mütsi, sest pea kaudu läheb kehasoojusest kaduma 30-40% ja kindaid.
Looduses liikumine võib tunduda meile nii iseenesest mõistetav. Aga kas ka kõigi jaoks on see nii?
Meil on hea meel jagada meie liikme Puhta Vee Teemapark avas 22. mail, matkaraja, mis on suunatud liikumispuudega inimestele.
Ka sina saad muuta liikumispuudega inimestele looduse kättesaadavaks annetades liikumispuuetega inimeste transpordikulude katmiseks tulevastele looduskäikudele. Panuse saad kanda Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühingu kontole IBAN: EE931010022011848009, selgituseks "loodusretkede korraldamiseks"
Kui tunned, et soovid toetada organisatsiooni, mis panustab Eestimaa metsade säilimisse ja säästmisesse, siis saad oma panuse anda siin https://www.eestimetsaabiks.ee/toeta/
Teeme koos head!
Matkasoovitused ja sündmused
23. septembrist kuni 2. oktoobrini toimub 20. Matsalu loodusfilmide festival Lihulas ja üle Eesti. Tutvu kavaga siin.
23. - 30. septembrini toimub üle-euroopaline spordinädal. Vaata põnevaid liikumisi ja sündmusi siit -Sündmuste kalender (spordinadal.ee)
​
Põnevad avatud matkad leiad siit - avalikud matkad Loodusturism.ee ,
Registreerimine on oluline, et matkakorraldajad teaksid Teiega arvestada.
​
Eelmiste uudiskirjade teemad:
-
Toimekas sügis loodusturismi, kontaktsündmused ja ühingu koosolek.
-
Sügis Eestis ja rabad_13.09 | loodusturismiyhing, Euroopa Kaitsealade Liit tunnustas rahvusparke
-
September ja seened_30.08 | loodusturismiyhing, liikumisvõimalused Eesti Terviseradadel
-
Võta suvest viimast_15.08 | loodusturismiyhing, matkamine matkateedel, valgusparvedega matkamine
-
August on matkakuu | loodusturismiyhing, matkanädal, matkakuu, matkapealinn, matkamine räätsadega.
-
Rannikuala ja linnumess_19.07 | loodusturismiyhing, ELTÜ osales linnumessil ja miks matkata meresüstadega.
-
Vaatetornid ja murakarabad_0507 | loodusturismiyhing, matkale minekuks oluine varustus ja miks matkata tõukeratastega matkamine.
-
Puhkus Eestis_27.06 | loodusturismiyhing, ranniku matkarada, ülekuumenemise ohud ja miks matkata elektriratastega.
-
Teadlikult looduses 14.06, 21 soovitust looduse säästmiseks, öömatkade võimalused Eestis.
-
Suvi ja telkimine 06.06, metsamatkarada ja matkamise soovitused,
-
Loodus kui lillemeri 30.05 ja matkaideed
-
Pungevad lehed, linnulapsed ja metsatoit 16.05, orhideed Eestis, looduskaitsekuu matkad.
Uudiskirja toimetab Marilin Pehka tel. 5105441, info@loodusturism.com