Global Birdfair 2024 Rutland - linnu-ja loodusvaatlejate kohtumispaik.
Eesti Loodusturismi Ühing koostöös Visit Estonia blogi ja Puhkus Maal viibisid Global Birdfair 12 - 14 juulil Rutlandis. Seekord korraldasime messi esimesel päeval 15.le reisikorraldajatale ja meediale kohtumisõhtu, mille käigus pakkus Metsarestoran ja Ellery Powell imelisi maitseid metsast, Visit Estonia esindaja Lily Allas ja Eesti Maaturismi Ühing esindaja Elin Pippin Priksukk jagasid inspiratsiooni Eestisse reisimiseks ning messil kohal olevad ettevõtjad - Birding Haapsalu Wild Nature Estonia IndieTours Loodustaju NaTourEst andsid ülevaate oma teenustest läbi imeliste videoklippde.
Messi viimasel päeval oli võimalus kõikidel messi külastajatel osa saada mõnusast rännakust Eesti loodusesse läbi erinevate tajude - "WildEST five senses journey in Estonian Nature. Estonian nature program through nature parks, unique wildlife experience, pure forest food and sauna rituals with herbal plants." Põnev pealkiri meelitas ettekannet kuulama üle ligi 60 osaleja, kes olid vaimustes ning tulid ka peale esitlust meie messiboksi seda väljendama.
Kokkuvõte ja kogemused messist
Messi külastas 3 päeva jooksul hinnanguliselt ligi 15 000 looduse huvilise ning nende süvahuvi looduse vastu oli imetlusväärne.
​
Oli au kohtuda ja tutvuda paljudega. Külastatud ja tutvust sai tehtud enamus messil osalevate reisikorraldajatega, kes pakkusid oma sihtkohaks ka Euroopat. Reisikorraldajad, kes juba täna pakuvad sihtkohaks Eestit on ülimalt rahul praeguste koostööpartneritega nagu näiteks Birding Haapsalu ja Tarvo Valker, NatourEst ja Bert Rähni ning Wild Estonia Nature ja Mati Kose teenustega.
Sai värskendatud kontakte Soome, Leedu, Prantsusmaa reisikorraldajatega, kelle pea 10 aasta tagused kogemused julgustasid taas Eesti ettevõtjatega koostöö plaane tegema hakata. Näiteks sai Loodustaju ja Liisi Peets hea kontakti Ameerika reisikorraldajaga, kes soovib alustada koostööd ning pakkuda tuure Eestisse 2025/2026 aastal. Prantsuse reisikorraldaja naisesindajad olid vaimustuses IndieToursi "Bog & Sauna" teenusest, mida sobiks ideaalselt loodusvaatlustuuri viimase päeva tegevuseks. Suheldes reisikorraldajatega jäi kõlama kasvav huvi fototuuridele, millest huvituvad reisihuvilistest noorem generatsioon. Samuti tuntakse huvi liblika ning orhideede vaaltustuuridest, mis siis on kombineeritud linnu või loomavaatlusega.
​
Eriti motiveerivalt mõjus intervjuu külastajaga, kelle reisikogemused Eestisse olid ülivõrdes. 5 päeva jooksul sai nähtud unikaalseid liblikaid ja linde, boonuseks hundid, põdrad ja koprad. Reisi ajal külastati Matsalu ja Soomaa rahvusparki ning ööbiti Soomaa Puhkekülas.
Messil osalemine sai kaasrahastatud Interreg Kesk-Läänemere programmist koostööprojekti NAT-TOUR-EXPO Baltic Nature Tourism raames, mille eesmärk on turundada Eesti loodust SuurBritannia turule.
Järgmisel aastal kavatseme taas Eesti loodust ja ettevõtjaid tutvustama minna ning huvilistel on võimalus meiega liituda - https://www.loodusturism.com/astuliikmeks
ja ka EST-LAT-Nature projektiga - https://www.loodusturism.com/interregprojekt .
​
Eesti loodusturismi Ühingu tegevused messil:
-
koostasime ühingu liikmete kohta ülevaatliku info inglise keeles
-
koostasime postkaardid erinevate sihtgruppide huvilidele vastavalt - linnu- ja loomavaatlus, korilus ning aktiivtegevused.
-
jagasime koostöös VisitEstoniaga valminud rahvusparkide trükist, kus oli välja toodud erinevate huvidele vastavalt looduskalender.
-
Viimasel messipäeval Eesti loodusturismi tutvustava esitlusel jagati kõikidele kuulajatele eelmainitud materjale 70 kuulajale.
-
Jagasime infot käimasoleva Interreg koostööprojekti 2023 – 2026 aastatel "Turundustegevused Suurbritannia turule" ning projektis osalevate turismiteenuste pakkujate kohta. Projektiga on võimalik liituda sellel aasta sügisvoorus kuni 1.septembrist kuni 17 oktoobrini 2024. Selleks kirjuta info@loodusturism.com.
Matkasoovitused
​Süstaga rannikuala ja saari avastama!
Kajakk ehk süst ehk meresüst on väike ja kitsas paat , mida peamiselt pannakse liikuma inimjõul kahelabalise aeruga. Paat on hästi kohandatud mereliikluseks – kiire, aeruga kergesti juhitav,kerge ja ümberminemine pole ohtlik.
Traditsioonilsel kajakil on kaetud dekk ja üks või mitu kokpitiava. Iga istekoht on eraldi kokpitis ja ava katteks kasutatakse veepõlle, mis ei lase veel minna kokpitti. Tänu veepõllele on võimalik teha ka eskimopööret. Eskimopöördest: Link
Ajalugu
Esimesed kajakid olid valmistatud jahimeeste poolt , kes kasutasid neid järvedel, jõgedel, mere ja ookeani ranniku vetes. Kajakke valmistati alguses eri loomade nahast- puust ja vaalaluu skeletile. Kajaki vanuse kohta arvatakse olevat ligi 4000 aastat.
Kajakkide tähtsaimaks omaduseks oli võimalikult hääletu ja märkamatu liikumine jahipidamise ajal. Teiseks oli oluline hea merekindlus. Loomulikult pidi pärast edukat jahti kajakk mahutama ka tabatud saaki või vähemalt osa sellest.
Ühest kajaki tüüpi ei olnud – erinevates piirkondades olid erinevad ilmaolud, tavad, kütitavad saakloomad ja vahemaad.
Tänapäeval on kajakid kasutuses rohkem vabaaja- ja spordivahendina üle kogu maakera.
Mis vahe on süstal ja kajakil?
Sisuliselt neil vahet ei olegi. Kajakk pärineb eskimotelt ja tähendas jahimehe paati. Süsta või sportsüst on arenenud versioon tuginedes kajakile ja on mõeldud sõitmiseks põhiliselt siseveekogudel või ranniku vetes, näiteks võistlusspordis ning süstaslaalomitel jne. Süsta edasi arenendes avamerel sõitmiseks sai loodud meresüst, mis ongi sisuliselt kajakk .
Miks minna kajakiga merele?
Merel ei ole sarnaseid hetki, mere teeb huvitavaks just pidev muutumine.
Kajakiga liikudes avastad loodust hoopis teise nurga alt ning tunned ennast selle osana. Mariell Jüssi sõnul tekitab kajakiga matkamine vabaduse tunde, oled osa loodusest. Õpid tundma enda füüsilisest võimekust ja puhast rõõmu liikumisest, toime tulema oma mõtete ja hirmudega. See omakorda annab rahulolu tunde ja muudab meid õnnelikemaks.
Kas iseseisvalt või koos matkajuhga?
Kuna meri on kordumatu ja ettearvamatu nagu kapriisne naine, siis on turvalisem minna matkale koos kogenud matkajuhiga. Selliselt leiad endale ka uusi tuttavaid ja sõpru ehk meresõpruskonna.
Hea matkajuht leiab kõigile piisavalt väljakutseid ja aitab sul saada iga matkaga järjest paremaks nii tehnilislt kui ka vaimselt. Selliselt mööduvad matkad huvitavalt ja turvaliselt, saades teada rohkem loodusest, ajaloost ja merekultuurist.
Tea, et merele ei tohi kunagi üksi minna. Matkajuhid soovitavad minna iseseisvalt matkama alles siis, kui on olemas enesekindlus ning piisavalt kogemusi ohuolukordade lahendamise ja keeruliste oludega toimetulekuga. Hea kui sinuga on kaasas 3 kuni 7 kaaslast kellega koos avastada uusi paiku, nautida loodust ning tunda ennast turvaliselt. Tihtipeale ei tunneta algajad matkajad merel tõsist ohtu ja riski.
Soovitused enne matkale minekut
Riietus
Riietus nagu alati vastavalt ilmale, vastavalt vee- ja õhutemperatuurile. Merel peab katisma ennast tuule, päikese ja vihma eest. Riietuse osas soovitame pikema varrukuta, kiiresti kuivavad ja mugavad riided. Põhimõtteliselt sobib ka metsajooksu riietus. Oluline on arvestada, et merel on päike oluliselt intensiivsem. Seega müts, päikesprillid ja päevituskreem on väga olulised kaasa võtta.
Jalatsiks sobivad veesandaalid, neopreensussid või mugava pehme tallaga jooksutoss. Eesmärk on tagada mugavus ning kaitsta jalgu merepõhjas teravate kiivide ja ogalike eest.
Esimene matkakogemus võiks olla ca 2 tunnine matk või proovisõit merel.
Eesmärk on saada kindlus ja tunnetus, kuidas käituda ja süstamatka asend on sinu joaks mugav. Sellisteks matkadeks sobivad hästi Valka rannast Pedassaarele matk, Kakumäel päikeseloojangu matk, laiude avastamine Hiiumaal, Rohuneemest Aegnale matk või siis proovisõit lahesopis rannalähedal vees, et vältida avamerd.
Kahekesi või üksi
Üksinda on alati parem alustada, st sa oled nagu kapten oma laevas ja tunnetad enda liikumist. Arvestama peaks, et kahekesi ei õpi nii palju kui üksi sõites. Kahekesi kajakiga soovitame minna juba kogenumatel, selliselt tunneb rõõmu koos liikumisest ja meeskonnatööst. Hea on minna ka koos alaealise lapsega või pereliikmega.
​
Põnevatele süstamatkadele viivad Sind ühingu liikmed: Sea Kayaking Estonia, Reimann Rekted, Seikluspartner OÜ, NatourEst OÜ Indie Tours ning Lahemaa Turismiühingu liikmed Wanderlust ja Hara sadam,