Pungevad lehed, õitsev mets, linnulapsed ja metsatoit.
Nüüd on kätte jõudnud võrratu hetk looduses - mets õitseb ja rohetab, lindudel on koorumata linnupojad pesas ja metsast leidub väekat toitu. Seda kõike võibolla iseseisvalt matkates ei pruugi märgata, seepärast on hea minna mõne kogenenud matkajuhiga matkale. Olen kindel, et paljud meist ei tea milline on ööbiku või musta rähni lauliviis, milliste puude pungad on söödavad ja kas õitsev metsalill võib olla orhideeline? Teame seda, et looduses toimub hetkel silmnähtavad muutused, kohe puhkevad õide toomingad ning esimesed orhideelised võrsuvad maapinnast. Vaatamata tagashoidlikule temperatuurile liigub kõik looduses ikka omasoodu.
Uudiskirja toimetab Marilin Pehka, info@loodusturism.com, tel 5105441


Orhideelised Eestis
Orhideelised ehk käpalised (Orchidaceae) on üks suuremaid sugukondi taimeriigis, koosnedes rohkem kui 27 000 liigist. Käpalised jagunevad kaheks: epifüütsed liigid, mis kasvavad teistel taimedel (enamasti puudel) ja toituvad õhujuurte abil, levides peamiselt troopikas, ja liigid, mille esindajad kasvavad maapinnal. Euroopas on esindatud neist vaid viimased.
Ka Eestis leidub käpalisi, kokku 40 liiki ja alamliiki, neist osad on levinud üle Eesti, kuid paljud kasvavad vaid Lääne-Eestis ja saartel, kus on neile sobilik lubjarikas pinnas. Lisaks sobiva pinnase puudumisele tõkestab käpaliste laiemat levikut liikide keeruline bioloogia. Nimelt vajavad taimed mullas seensümbiondi olemasolu, et seemned saaksid idaneda ja täiskasvanud taim lisatoitaineid. Areng seemnest täiskasvanud taimeni võtab mitmeid aastaid aega. Lisaks sõltuvad taimed paljunemisel tolmeldajatest, keda mitmed liigid petavad lõhna või välimusega, pakkumata tolmeldamisel vastutasuks nektarit. See tähendab, et „ohvriks“ langevad vaid noored kogenematud isendid ning seega ei pruugi petturliigid piisavalt tolmeldatud saada.
Käpalisi ohustab sobivate kasvukohtade vähenemine: paljudele liikidele sobilikud pool-looduslikud kooslused (puisniidud ja -karjamaad, alvarid, rannaniidud ja -karjamaad jm) kasvavad majandamise lõppedes kinni, lageraied ohustavad metsaliike, kes vajavad varju, kasvukohad muudetakse põllumaaks. Vahel osutub ohtlikuks ka taimede dekoratiivne välimus, mis kutsub neid murdma või koguni välja kaevama.
Kirjeldatud põhjustel vajavad liigid riiklikku kaitset. Juba esimene Eesti looduskaitseseadus võttis 1936. aastal kaitse alla kaheksa käpaliseliiki: punane tolmpea, valge tolmpea, lehitu pisikäpp, püramiid-koerakäpp, lõhnav käoraamat, kaunis kuldking, arukäpp ja leeder-sõrmkäpp. 1983. aastast kuuluvad looduskaitse alla kõik meie orhideed.
Tutvu looduskatise all olevate liikide ja katergooriatega siin - Orhideede kaitse – Eesti Orhideekaitse Klubi
Kas teadsid, et 2025 aasta orhideeline on Püramiid-koerakäpp?
Püramiid-koerakäpp kasvab alvaritel ja lubjarikastel niitudel ning puisniitudel. Eestis on see liik läänepoolse levikuga, seni on leitud taimi Saare-, Lääne- ja Pärnumaal. Õitsevat orhideed tasub otsida juuni keskpaigast juuli keskpaigani.
Õitsemise algul on koerakäpa õisik püramiidjas, õisik on paljuõieline ja õied erkroosakaspunased, oluliseks tunnuseks on huulel õie suudmel paiknevad kaks väikest naastu (mügarikku). Lehed on kitsad ja sageli õitsemise alguseks juba kuivanud.
Püramiid-koerakäpp kuulub Eestis II kaitsekategooriasse ja punase nimestiku järgi on staatuses ohualdis.
Eesti flooras on esindatud 11 sõrmkäpa liiki ja alamliiki, millega ta on meie kõige arvukam orhideeperekond.
Kui liigud looduses, siis salvesta endale see leht, et võtta appi liikide määramisel - LIIGID – Eesti Orhideekaitse Klubi
Sündmuste kalender aprill - juuni
1. Metsatoidust otsi üles põdrakanep, nõges, põldosi ja kalmuse juur. Need kõik on võrratud ja kasulikud meile mõõdukas koguses.
2. Linnulaulu tuvastamiseks soovitame kasutada BirdNerd - Bird Song Identification App
3. Väärtustame pesitsusrahu ja räätsarahu, mis kestab kuni jaanipäevani.
Hea teada!
Võhandu Maratoni Paadirent – 100 km 🚣
📍 Kuupäev: 19. aprill | Asukoht: Võhandu jõgi
📧 info@loodusturism.ee
Läti Erimatk: Alūksne Seiklus 🇱🇻
📍 Kuupäev: 26. aprill | Asukoht: Mežinieki spordikeskus, Läti
📧 info@elamusretked.ee
Lahemaa Kevadine Restoraninädal 🍽️
📍 Kuupäev: 14.–23. märts | Elamus: Pereettevõtetena toimivad kohvikud ja restoranid
🌐 kohaliktoit.arenduskoda.ee
Emadepäeva Retk Soodla jõel 🌿
📍 Kuupäev: 10.–11. mai
📧 matkapesa@visitkorvemaa.ee | 📞 +372 510 5441 | 🌐 uuejarve.com
12 Järve Süstamatk 🚣
📍 Kuupäev: 24. mai | Asukoht: Lõuna-Eesti, Otepää lähistel
📧 info@indietours.ee | 📞 +372 5666 4704 | 🌐 indietours.ee
Lahemaa Piknikupäev 🧺
📍 Kuupäev: 24. mai | Elamus: Giidiga retked, kohalik toit ja rannikukultuur
🌐 kohaliktoit.arenduskoda.ee
Pakri Saarte Süstaseiklus 🏝️
📍 Kuupäev: 21.–22. juuni | Asukoht: Tallinna lähedal
📧 info@indietours.ee
Eksklusiivne Süstamatk Narva Peidetud “Veneetsias” 🚣
📍 Kuupäev: juuni | Asukoht: Narva kanalid
📧 info@360.ee | 📞 +372 56668172 | 🌐 360.ee
Ruhnu Süstamatka Ekspeditsioon 🛶
📍 Kuupäev: 21.–27. juuni | Vahemaa: 150 km, üle 50 km päevas
📧 info@seakayakingestonia.com
Hülgevaatlus Meresüstaga + Ööbimine Looduses 🦭
📍 Kuupäev: 28.–29. juuni
📧 info@seakayakingestonia.com
Õhtune Jalutuskäik ja Päikeseloojangu Ujumine Põhja-Kõrvemaal 🌅
📍 Kuupäev: juuni ja august
📧 matkapesa@visitkorvemaa.ee
