Vaatetornid ja murakarabad
Nüüd on saabunud korilase aeg - valminud on metsmaasikad ja murakad. Meie ühingu liige Kristina Traks Emajõe-Suursoost soovitab minna oma lemmikrappa. Kui lemmikraba puudub, siis saab ideid siit - Harjumaa | Loodusega koos | RMK . Tea ja arvesta, et murakaid leiab rabast, kus kasvavad männid ja sookail ning pigem rabaservas. Teekond murakateni võib olla põnev, väljakutseks saavad olema parmud ja sääsed, roomajad, metsapadrik või märg siirdesoole omane pinnas. Kindlasti aitavad siinkohal kaasa rabaservas või rabas olevad vaatetronid, kus kaarditada männisalu ja võimalikud muraka kasvukohad. Meie ühingu liige Levo Tohva on kaardistanud ära kõik Eesti vaatetornid. Täpsema ülevaate leiad siit - Eesti matkarajad ja vaatetornid. Estonian hiking trails and observation towers - Google My Maps.
Kuidas käib Kristina Traks kui matkakorraldaja ise murakarabas, sellest saad lähemalt lugeda siin - muraka aeg on käes!
Uudiskirja toimetab Marilin Pehka, info@loodusturism.com, tel 5105441
Metsa minek ja vajalik varustus!
Alati on hea olla hästi ettevalmistunud, sest kunagi ei tea milliseid üllatusi võib üks lihtne metsaskäik või jalutaine matkarajal tuua. Siinkohal jagame mõningaid soovitusi, et teha Teie looduses viibimine mugavamaks.
​
Hea ja mugav riietus
-
Mõtle mitmekihiliselt
Kui kuumalaine on möödas, siis ilm võib olla petlik ning metsa minnes pead olema valmis kõigeks, nii päikeseks, vihmaks kui ka tugevaks tuuleks. Mõtle riietust planeerides mitmekihiliselt, et saaksid vastavalt kehatemperatuurile ja enesetundele kihte ära võtta või juurde lisada. Esimeseks kihiks sobib hästi sportsärk, seejärel lühikeste või pikkade varrukatega T-särk ning kolmandaks õhem fliis või vest. Kõige välimise kihina mugav kergjope, mis kaitseb tuule ja vihma eest.
-
Head matkapüksid lubavad muretult liikuda
Matkapükste valimisel pööra tähelepanu pükste materjalile ja sellele, kuidas need sinu kumerustega sobituvad. Mida ekstreemsem ja aktiivsem rada, seda venivamad võiksid ka püksid olla. Matkapüksid võiksid olla vastupidavast ja venivast materjalist, mis lubavad muretult liikuda, istuda ja kükitada. Mida rohkem taskuid, seda parem – nii leiad kõik matkaks vajaliku käeulatuses. Suveperioodil matkamisel on hea kui saab muuta püksi sääre pikkust. Samuti on oluline materjali omadustest vee hülgavus ja kiire kuivamine. Teksad ei ole kõige parem valik matkapüksiks.
-
Investeeri jalanõudesse
Matkajalanõusid valides võta arvesse matkaraja keerukust ning matka pikkust. Keerulisem ja pikem matk nõuab stabiilsema välistallaga jalanõusid. Ühepäevasele matkale eelista pigem kergeid matkajalanõusid, millel on mugav sisetald ning hea haardevõimega välistald, mis ei väsita liigselt jalgu ega keha. Veendu, et jalavarjud on sisse kantud ja pigem numbri võrra suuremad. Kand võiks jalanõus kindlalt paigal püsida, kuid varvastel võiks olla ruumi liikuda. Samuti arvesta, et looduses on kogu aeg niiske, olgu see vihm, hommikune kaste või õine õhuniiskus.
-
Õige peavari ja nahahooldus
Tea, et pea vajab kaitset kuuma ja tuule eest. Nii hoiad ära päikesepiste ja peavalud. Suvisel hooajal vali müts, mis säästab silmi liigsest päikesest ning hoiab kõrvalestad ära kõrbemisest. Õhtuks on aga hea kaasa võtta kergem kuid soojem müts. Tea, et kui hoiad oma pea ja kõrvad soojas, hoiad soojas ka oma keha. Hoia ja kaitse oma nahka liigse päikese eest. Kõige lihtsam on kanda selleks pikemat riietust või siis kasutada 6 - 10 faktoriga päikesekreemi.
Õige matkavarustus
Kõige olulisem on planeerida oma loodusesse käik ette ja alustada seda seljakotist. Kott vali vastavalt matka pikkusele ja tegevustele
Matkakotti valides mõtle läbi, mida sul matkal olles vaja läheb. Päevaseks matkaks sobib hästi 20-30 liitrine seljakott, kus jätkuks ruumi vahetusriietele, veepudelile, toidule ja muudele isiklikele vidinatele. Pikema, näiteks kahepäevase matka puhul vali vähemalt 45 - 60-liitrine matkakott, kuhu mahuks lisaks ka magamiskott, telk, madrats, toiduvarud ja toidu tegemiseks vajalik.
Esmaabi igal hetkel
Tihtipeale tundub meile metsaskäik nii elementaarne, et me ei mõtlegi esmaaile. Siinkohal on oleme kokku pannud Eesti Maaülikooli loodusgiidi koolituse raames ühe hea esmaabi koti vajaliku sisu.
Matkajuhtide ja metsas liikujate/matkajate esmaabi kott peaks sisaldama:
villiplaastrid kandadele ja varvastele
sporditeip juhul kui väänad hüppeliigese või põlved ära
haava puhastusvahend
haava sidumiseks side
käärid
puugi ja pinnu eemaldamiseks pintsetid
silmaloputus ampull
allergiavastane ravim käsimüügist (õietolmu, putukahammustus) näiteks zyrtec
põletuse leevendamiseks - põletusjärgne geel 3,5g /sobib ideaalselt ka päiksepõletuse raviks)
teepuuõli putuka hammustuste ja päikesepõletuse eest
kurguvaluks - carmolis kommid
magneesiumigeel - lihasvaegused, krambid
päikesekreem (suviseks hooajaks)
niisked salvrätikud
paber salvrätid
haaknõelad
glükoositropsid c-vitamiiniga
tampoonid (o.b - hea ka haavale ja tule tegemiseks)
tulepulgad
Sellise hea ja kompaktse esmaabikoti saad komplekteerida Superservice OÜ e-poe abil.
Looduses liikumine võib tunduda meile nii iseenesest mõistetav. Aga kas ka kõigi jaoks on see nii?
Meil on hea meel jagada meie liikme Puhta Vee Teemapark avas 22. mail, matkaraja, mis on suunatud liikumispuudega inimestele.
Ka sina saad muuta liikumispuudega inimestele looduse kättesaadavaks annetades liikumispuuetega inimeste transpordikulude katmiseks tulevastele looduskäikudele. Panuse saad kanda Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühingu kontole IBAN: EE931010022011848009, selgituseks "loodusretkede korraldamiseks"
Kui tunned, et soovid toetada organisatsiooni, mis panustab Eestimaa metsade säilimisse ja säästmisesse, siis saad oma panuse anda siin https://www.eestimetsaabiks.ee/toeta/
Teeme koos head!
Matkasoovitused
Põnevad avatud matkad suvehooajal leiad siit:
​
Tõukerattaga maastikule matkama!
Teame väga hästi elektritõukerattaid, kuid mis on matkatõukeratas?
See on loomulik (mootorita), maastikule mõeldud hästi kerge, suurte rehvidega, tugeva ehitusega ratas. Mis on matkatõukeratta eelisteks võrreldes jalgrattaga? Ta on kerge. Tal pole kuluvaid osi nagu käiguvahetid ja hammasrattad. Ta on praktiliselt hooldusvaba. Mahub igasse autosse. Kuna tal pole õliseid, määrivaid osi, siis jääb auto puhtaks. Tõukeratas sobib koera jooksutamiseks. Ta on tõhus ja meeleolukas treeninguvahend. Sellega sõitmine ei koorma liigeseid ja annab lihastele hea toonuse. See on sobiv ratas looduses liikujale east hoolimata. Nii asfaldil kui ka kivisel pinnasel, mudas, liivas ning lumes tuleb temaga hästi toime. Ta on väga stabiilne ja kerge jooksuga. Esiratta mõõduks on 26", tagarattal 18", mõlemal rattal on V pidurid. Raam on alumiiniumist. Kogu ratas kaalub ainult 9 kg.
Milline on sõidutehnika?
Tõukamine on lihtne – tee pikk ja lõdvestunud tõuge jalaga. Mida kõrgemale tõstad põlve, seda pikem tõuge tuleb. Seejärel luba rattal veereda. Selleks, et koormata mõlemat jalga ühtlaselt, vaheta iga 3-10 tõuke tagant tõukejalga. Ülesmäge sõites tõuka tihedamalt ja vaheta sagedamini tõukejalga. Võid tõusul rattalt maha tulla ja mäkke kõndida. Ning usu, tõukerattalt mahatulek on palju mugavam ja ohutum kui jalgrattalt.
Kas tõukerattamatk võib asendada igapäevast treeningut?
Jah, sel päeval võib treeningkorra vahele jätta, sest tõukerattasõit treeninb kõiki peamisi lihasgruppe. Tõukamisel liiguvad kõik lihased pahkluust jalgadel,- trapetslihasteni turjal. Eriti hästi mõjub tõukerattaga sõitmine selja, reie tagakülje, alakõhu ja ülakeha lihastele. NIng veel, - tõukerattasõit on väga tõhus kalorikulutaja: 20 min. tõukeratast võrdub 60 minuti jalgrattasõiduga.
​
Matkale viib Sind Matkajuht OÜ; Loodusturism OÜ, Viies Aastaeag OÜ.
Video: Matkajuht OÜ